11. februára 2017

Návrat do teen čias a jemné dračie sklamanie

"Bezpečnosť. Bezpečnosť. Bezpečnosť...
Nedokáže to pochopiť? Na čo ti je bezpečnosť, ak si vnútri mŕtva?"


☘☘☘
Autor: Sophie Jordan
Slovenský názov: Draki
Z originálu: Firelight (Firelight #1)
Žáner: YA, Fantasy
Goodreads hodnotenie: 3.89
☘☘☘

Oficiálna anotácia
Život šestnásťročnej Jacindy, jej dvojčaťa Tamry a ich matky je dobrodružný a veľmi nebezpečný – patria totiž k svorke drakov, ktorá má s neobyčajnou Jacindou svoje plány...
Jej matka sa ju rozhodne ochrániť a tak sa celá rodina presťahuje do púšte. Jacinda si veľmi ťažko zvyká na nové prostredie a na nových spolužiakov. Bojuje so svojou túžbou po lietaní a tiež s vlastným telom, ktoré sa v kritických okamihoch mení na „draki“. V škole si okamžite všimne tajomného Willa, ktorý ju neuveriteľne priťahuje. Will však skrýva nejedno tajomstvo, okrem iných aj to, že patrí do klanu lovcov drakov...

Táto knižka bola jedna z tých, na ktoré som natrafila náhodnou obchádzkou kníhkupectva a keď sa mi dostala do ruky, povedala som si, že jej dám šancu. Už len pre tú dračiu tematiku, ktorá sa črtala byť odlišná od tých klasických. No hneď na začiatok musím povedať, že ma dosť sklamala. Neviem, možno som už náročnejší čitateľ a potrebujem čosi viac, ako isté klišé, vhodné možno tak pre dvanásť-trinásťročné dievčatá. Lebo, úprimne, prvú polovicu (vlastne viac ako polovicu) knihy som sa čítať skoro doslova nútila. A keby nebolo tých pár posledných kapitol, kedy sa konečne niečo začalo diať a dej sa rozprúdil, asi by nedostala ani také hodnotenie, aké jej teraz dávam.

Najviac ma asi ubíjala povaha hlavnej hrdinky, alebo skôr jej nerozhodnosť, čo vlastne chce či nechce, pretože jej myšlienky sa menili zo strany na stranu, doslova. Chápem, že nebola v ľahkej situácii a ešte k tomu, keď sa vezme do úvahy faktor dospievania (kto sa vtedy v sebe vyzná? 😄), ale ako, čo je veľa, to je dosť a v tomto prípade mi niektoré opakujúce sa scény už naozaj liezli krkom. To sa týka aj zápletky s Willom, "dobrým bad-boyom", ktorého rodina patrí k lovcom draki a s ktorým sa samozrejme Jacinda mala "zakázané" stretávať.

Ale aby som nebola zase úplne kritická a povedala aj čosi pozitívne, autorka sa s niektorými opismi naozaj pekne vyhrala a tiež som sa čiastočne stotožnila aj s Jacindinou túžbou vrátiť sa na miesto, kde mohla byť sama sebou a nemusela sa pretvarovať a skrývať svoju pravú podstatu.


"Prechádzam chodbami ako nefunkčný robot. Moje draki pokračuje v pomalom chradnutí. Ticho trpí a časť môjho ja sa prepadá do temnoty ako zaceľujúca sa rana. Páli ma menej, cítim ju menej. Šialene by som ju chcela roztvoriť a naširoko rozjatriť jej drsné hrany...prinútiť ju krvácať, aby som si ju zapamätala."


*SPOILER*
Práve preto ma v celku potešil záver, v podobe nečakaného príchodu Cassiana, člena z jej niekdajšej svorky, ktorý trošku rozvíril ten pomyslený prach v zmysle, že sa ešte môže čosi diať, a v podstate ma aj presvedčil, aby som predsa len skúsila aj pokračovanie. Nuž, uvidíme 😉Za Cassiana a inšpiráciu v podobe novej rasy a opisov premeny dávam dve kávičky.


Zdroj obr.: goodreads.com

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára